Endodonti - Kanal Tedavisi Nedir? Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır? Kanal Tedavisinin Zararları Varmıdır? Kanal Tedavisi Fiyatları Ne Kadardır?

Kanal Tedavisi Nedir? Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır? Antalya'da Kanal Tedavisi Yaptıracaklara Tavsiyeler

Kanal tedavisi dişin iç kısmındaki sinirlerin iyileşemeyecek şekilde zarar görmesi durumunda uygulanması gereken tedavi yöntemine denir. Diğer bir tanımlama ile kanal tedavisi, diş merkezinde bulunan iplik benzeri dişözünün (pulpa) çıkarılmasıdır. Diş içindeki hasar gören sinirlerin çıkarılması neticesinde oluşan boşlukların ve kanalların şekillendirilip temizlenmesi ve daha sonrasından bu kanalların doldurulması işlemleridir. Kanal tedavisi tamamlandıktan sonra dişin üst kısmında oluşan madde kaybına göre dolgu, porselen laminate, kron gibi restorasyonlar yapılarak dişin estetik görüntüsü de düzeltilir. Kanal tedavisi olmadan önce bu gibi rahatsızlıklarda dişler çekilmek zorunda kalıyordu. Günümüzde bu tedavi yöntemi ile kaybedilecek dişler bile kurtarılabilmektedir. Antalya'da kanal tedavisi hakkında sorularınız için bize danışabilirsiniz.

Kanal Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

genellikle diş çatlamalarında, oluşan derin çürüklerde, ağrılı iltihablı dişlerde, ileri diş eti hastalıklarında ve darbeye veya travmaya bağlı diş hasarlarında uygulanmaktadır. Ayrıca pulpa enfeksiyon kaparsa veya ölürse, tedavi edilmemesi durumunda çene kemiği içerisinde abse oluşabilir. Bu abse ağrıya neden olabilir.

Diş Ağrılarının Sebebleri Nelerdir?

Diş ağrılarının temel nedenleri düzgün ve düzenli diş bakımı yapılmamasından kaynaklanır. Dişte çürük oluşması neticesinde dişin mine tabakasında veya sert dokularında bozulmalar başlar. Bu bozulmalar ve çürükler zamanla dişin içindeki sinirlerden ve damarlardan oluşan pulpaya yani canlı dokuya yaklaşmaya başlar. Bunun sonucunda çürüğe sebep olan bakterilerin meydana getirdiği asit canlı dokuyu da etkilemeye başlar. Tedavi edilmediği durumda canlı dokuyu öldürür. Canlı dokunun ölümü sonucunda ortaya toksin çıkar ve bu toksin kök ucundaki deliklerden dışarı sızarak çeneye yayılır. Bütün bunların sonucunda çene kemiğinde abse denilen birikmiş iltihap dokusu oluşur. Bu iltihap yüzde şişlik oluşturur. En etkili tedavi yöntemlerinden birisi bu dişlerin çekilmesi olmasına rağmen dişin kaybedilmesi ileri dönemlerde ağızda boşluk oluşmasına ve kurtarılabilecek bir dişin kaybına sebep olur. Ağızda oluşan boşluk ise daha zor ve masraflı yöntemler olan implant veya köprü ile giderilmektedir. Diş ağrılarının oluşmadan önlenmesi için Koruyucu diş hekimliği konulu yazımızı okuyabilirsiniz. Antalya'da kanal tedavisi yaptırmak için kliniğimize gelebilir bizlere danışabilirsiniz.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal Tedavisi bazı durumlarda tek seferde tamamlanmayabilir ve birden fazla seans uygulamak gerekebilir.

Bu seanslar ise genellikle şu şekilde uygulanır;

• Öncelikle ön dişlerin arka kısmında veya azı dişlerin kuronunda delik açılır.

• Hastalıklı yada ölmüş olan pulpa çıkarılır, oluşan boşluklar ve kök kanalları temizlenir, genişletilip kanal dolgusu için şekillendirilir.

• Bu esnada oluşan iltihap varsa akıtılır ve bölge temizlenir. Ayrıca hastaya anestezi uygulanarak dişin içine bir kavite açılır. Pulpaya ulaşılır ve bu kısımdan kanallara özel aletlerle girilip bakterilerden temizlenme işlemleri uygulanır ve dezenfekte edilir.

• Tek seansta işlem tamamlanmayacaksa seans aralarında açılan boşlukların geçici dolgu ile kapatılması daha uygun olacaktır.

• Diğer seans geldiğinde geçici dolgu çıkarılarak pulpa boşluğu ve kanal kalıcı dolgu ile doldurulur.

• Son adımda ise diş estetiğini bozmamak ve eski haline getirmek için dişin üzeri yeniden kuron ile kaplanır. Dişin zarar görmesi halinde ise kuronu yerleştirmeden önce dişin onarılması daha uygun olacaktır.

Kanal Tedavisi Uygulanan Dişin Ömrü Ne Kadardır?

Kanal tedavisi kaybedilmesi muhtemel dişe yeni bir şans vermektir. uygulanan diş doğru ve düzgün ağız ve diş bakımı ile ömür boyu kullanılabilir. Kanal tedavisi uygulaması dişe ekstra bir koruma gücü vermemekte aksine daha kırılgan ve hassas olmasına sebep olmaktadır. Zamanla uygun bakım yapılmazsa dişte yeniden çürükler oluşabilir. Dişi canlı tutan pulpa artık var olmadığından diş kırılmaya karşı daha hassas olmaktadır.

Kanal Tedavisinin Zararları veya Riskleri Var mıdır?

Kanal tedavisi yapılması esnasında gerekli kurallara ve hijyene dikkat edilirse yüksek oranda başarı sağlanmaktadır. Kanal tedavisi aletinin uygulama esnasında kök içinde kırılması veya açılan kanalların tam olarak temizlenmemesi durumlarında tekrar kanal tedavisi denenebilir. Yine sonuç alınamaması durumunda diğer tedavi yöntemleri denenmelidir.

Kanal Tedavisi Süresince Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kanal tedavisi uygulanan diş canlı dokusunu kaybettiğinden doğru ve düzgün bakım gerekmektedir. Özellikle seans aralarında dişinize zarar verebilecek sert yiyecekler yenilmemeli, aşırı sıcak ve aşırı soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Diş kırılmaya karşı daha hassastır. Seans aralarında yüzde abse nedeniyle şişkinlik olabilir. Bu gibi durumda endişelenmenize gerek yoktur. Diş hekiminiz ile görüşebilirsiniz.

Neden Kanal Tedavisi ?

Yumuşak diş tabakasında meydana gelen hasarlarda; eski uygulamalarda dişler çekilmekteydi. Ancak günümüz teknolojisinde dişlere uygulanan kanal tedavisi ile artık tek çözüm diş çekimi olmaktan çıkmıştır.

Eğer dişin kök kanallarındaki canlı doku veya pulpa, diğer adı ile sinirler, iltihaplanmışsa veya canlılığını sürdüremeyecekse kanal tedavisi gerekir. Çünkü bu dokunun vücuttaki diğer dokular gibi kendini yenileme ve tamir etme kabiliyeti yoktur. Derin çürükler, diş üzerinde yapılan dolgu, diş kesimi gibi işlemler; dişte oluşan kırık ve çatlaklar pulpanın iltihaplanmasına yol açabilir. Buna ek olarak dişe gelen travmalarda, dişte herhangi bir çatlak ya da çürük olmasa da pulpanın iltihaplanmasına ve hasar görmesine yol açabilir. Eğer iltihaplı pulpa tedavi edilmezse, ağrıya ve abseye neden olur. Ayrıca tedavi edilmeyen diş ağız kokusuna sebep olabilir. Ağız Kokusu ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Antalya'da Kanal Tedavisi Fiyatları Ne Kadardır?

Antalya'da Kanal tedavisi diğer şehirlere göre çok farklılık göstermemekle birlikte kanal tedavisinde belirli bir fiyat vermek çokta mümkün değildir. Tedavi öncesi yapılan kontrol de kanal tedavisi ile birlikte yapılması gereken tedavi varsa veya kanal tedavisi yöntemi ile birlikte fiyatlar ortaya çıkacaktır. Antalya'da kanal tedavisi yaptırmak istiyorsanız kliniğimize uğrayıp fiyat konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

antalya kanal tedavisi

Kanal Tedavisine İhtiyacınız Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

  • Sıcak ve soğuğa karşı uzun süreli hassasiyet
  • Çiğnerken oluşan ağrı ya da rahat Çiğneyememe
  • Kendi kendine başlayan özellikle de geceleri başlayan ağrı,
  • Dişin renk değiştirmesi, şiş, dişe yakın bölgedeki lenf düğümlerindeki ağrı yada elle hissedilen şişlik

Kanal Tedavisini Kim Yapar?

Bütün diş hekimleri kanal tedavisinin temel prensiplerini ve uygulamasını öğrenirler.


Fakat genel diş hekimleri hastalarını genellikle kanal tedavisi uzmanı olan Endodontiste yönlendirirler.

Kanal Tedavisi Sık Sorulan Sorular

Kanal Tedavisi ile ilgili soruların üzerine tıklayarak detay öğrenebilirsiniz.

Endodontiste dişin kök kanalındaki iltihaplı veya zarar görmüş pulpayı (damar-sinir paketini) çıkarır, dikkatli ve özenli bir şekilde kök kanallarını temizleyip şekillendirdikten sonra kök kanalını doldurur. Kanal tedavisi sonrası dişinize dolgu ya da porselen kaplama yapılır. Bütün bu işlemlerden sonra dişiniz diğer dişler gibi görevine devam eder.
Modern anestezi teknikleri ve maddeleri sayesinde kanal tedavisi sırasındaki ağrı en aza indirgenmektedir. Tedavi sonrası birkaç gün dişlerde hassasiyet yada ağrı olabilir.Tüm bu şikayetler için ağrı kesici alınması hekiminiz tarafından önerilebilmektedir.
Kanal tedavisi ile bazı dişler kurtarılamayabilir. Kanallara girilememesi, köklerdeki kırıklar, yeterli kemik desteğinin olmaması veya dişin restore edilemeyecek kadar harap olması başlıca nedenlerdir.
Kanal tedavisi dişi öldürür” düşüncesi gerçeği yansıtmamaktadır. Kanal tedavisiyle dişin içindeki canlı doku alındıktan sonra diş sıcağa ve soğuğa karşı hissiz hale gelir, ancak çene kemiğinden ve çevre dokulardan gelen damar veya sinirlerle görevine devam eder ve kemik içinde tutunur. Tedavi sonrası yapılacak uygun bir dolgu ya da restorasyon yardımıyla çok rahat çiğneyebilir ya da dişinizi protez ayağı olarak kullanabilirsiniz. Antalya kanal tedavisi konusunda her türlü sorununuz için iletişime geçebilirsiniz.

Ayrıca implant ile ağız kokusu yazılarımızı da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hurma Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

İmplant Uygulama Merkezi

Liman Mh. 16. Sk. Demir Apt. No: 4/1-2 Konyaaltı / Antalya / Türkiye

info@hurmadis.com.tr

+90 242 259 58 53

+90 554 569 88 86

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.