Lazer ile Diş Tedavisi

Lazer ile Diş Tedavisi

LAZER teknolojisi, tıp uygulamalarında 1960′ lı yıllardan beri kullanılmaktadır. Diş hekimliğinde de, diş beyazlatmanın yanı sıra hem yumuşak (dişeti) hem de sert (diş ve kemik) doku operasyonlarında güvenle kullanılır.

Cerrahi operasyonlar sonrası oluşabilecek ağrı ve şişlik ise lazerle tedaviyle normal yöntemlere göre daha azdır. İyileşmenin ise daha hızlı olduğu gözlemlenmiştir. Özellikle yumuşak doku cerrahisinde belli bir süre iyileşme için beklenmesi gerekmektedir. Lazer ile tedavilerde ise kısalan iyileşme süreci sayesinde tedavi de daha hızlı ve etkili şekilde tamamlanır.

Lazer Kullanılarak Uygulanan Tedavilerin Bazıları

Aşağıda sunduğumuz lazer kullanılarak uyguladığımız ağız ve diş sağlığı ile ilgili çözümlerin üzerine tıklayarak detay öğrenebilirsiniz.

Estetik protez çalışmalarında ve diş eti estetiğinin yetersiz olduğu durumlarda dişetinin boyunun ayarlanması ve şeklinin düzenlenmesi gerekebilmektedir. Bu işlemin lazer ile yapılması durumunda kanamanın oluşmaması ve iyileşme süresinin çabuk olması gibi bazı avantajlar oluşabilir.
Diş etlerinde pigment artmasına bağlı olarak oluşan renklenmeler, klasik yöntemlerle bisturi ile alınarak temizlenirken, lazer uygulamaları ile giderilen dişeti renklenmeleri hastanın konforlu bir şekilde normal hayatına devam etmesine olanak verir.
Aft ve uçukların belirli herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır. Yaraların üzerine merhemler sürülmesi ile sadece ağrıları hafifletilebilmektedir. Aftlara lazer tedavisi uygulanmasıyla iyileşme süreleri hızlamakta, ağrılar hafiflemekte ve tekrarlama oranları düşmektedir.
Diş minesi, dentin veya sement üzerinde oluşan tüm diş çürükleri çoğu zaman anesteziye gerek kalmadan temizlenir.
Diş kök kanalı tedavi sırasında laser ile kanal içi sterilizasyon sağlandığından, tedavi başarısının arttığı gözlemlenmiştir.
Lazer ile tek seansta yapılan beyazlatma işlemi ile etkin sonuç alınmaktadır.
Bir çok sebebe bağlı olarak gelişen diş hassasiyetlerine uygulanan lazer tedavisi ile hassasiyete neden olan dentin kanalları kapatılabilir.
Düşük dozlarda verilen lazer enerjisi her türlü tedaviden sonra hissedilen ağrıyı hafifletmekte, iyileşme süresini hızlandırmaktadır.
Kemik dokusunda uygulanan tüm cerrahi işlemler ( diş implantı, gömük 20 yaş dişi operasyonları, kemik düzeltmeleri, açık ve kapalı teknik ile kuron boyu uzatma vs.) lazer ile yapılabilmektedir.
Dişeti çekilmesine bağlı olarak oluşan soğuk hassasiyeti, lazer enerjisinin dentin kanallarını tıkaması sonucu çözülebilmektedir.
Derin diş eti temizliğinin lazerle yapılmasının avantajı işlemin anestezisiz yapılması ve hızlı iyileşmesidir.

Hurma Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

İmplant Uygulama Merkezi

Liman Mh. 16. Sk. Demir Apt. No: 4/1-2 Konyaaltı / Antalya / Türkiye

info@hurmadis.com.tr

+90 242 259 58 53

+90 554 569 88 86

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.